Jak wiercić w betonie, drewnie i metalu?

Bardzo często prace budowlane-remontowe wymagają wiercenia w różnych materiałach, takich jak beton, drewno czy kamień. O ile w sklepach czy w naszej wypożyczalni można znaleźć szeroką gamę elektronarzędzi do wiercenia, tak problem pojawia się przy wyborze odpowiedniego narzędzia robocze – wiertła. Pozostaje jeszcze kwestia tego, w jaki sposób wiercić, aby nie uszkodzić narzędzia roboczego, elektronarzędzia lub obrabianego materiału. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, z jakich wierteł i urządzeń najlepiej korzystać podczas wiercenia w drewnie, metalu i betonie.

Jak wiercić w drewnie?

Drewno to bardzo popularny materiał budowlany, wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Jego obróbka jest w zasadzie bardzo prosta i wszystko sprowadza się do wyboru odpowiedniego wiertła do drewna. Obecnie na rynku znajdziemy ich kilka rodzajów: wiertła kręte (najpopularniejsze), spiralne przeznaczone do wiercenia na większą głębokość, piórkowe, sedniki oraz otwornice do wykonywania otworów o sporej średnicy. Bardzo ważne jest również to, aby podczas obróbki drewna, nie korzystać z funkcji udaru w wiertarce lub wiertarko-wkrętarce.

Jak wiercić w metalu?

Metal to kolejny materiał, którego spotkamy na niemal każdym placu budowy. Jego obróbka nie jest skomplikowana, aczkolwiek nieco bardziej wymagająca niż w przypadku drewna. Podobnie musimy dysponować odpowiednimi wiertłami, do których zaliczają się wiertła uniwersalne, widiowie, kobaltowe, ze stali HSS, tytanowe czy diamentowe. Podczas wiercenia w metalu należy możliwie od samego początku korzystać z wysokich prędkości obrotowych wiertarki i bez załączonego systemu udarowego. Warto przed rozpoczęciem wiercenia, wykonać przy pomocy np. ostrego punktaka lub gwoździa niewielkie wgniecenie, tak aby wiertło w początkowej fazie wiercenia, nie ślizgało się po powierzchni metalu.

Jak wiercić w betonie?

Wiercenie w betonie należy do najtrudniejszych spośród tu wymienionych, aczkolwiek wszystko będzie o wiele prostsze, jeśli odpowiednio się za to zabierzemy. Niestety w przypadku betonu, nie obejdzie się bez mocnego sprzętu i wydajnego systemu udarowego. Do wykonywania otworów w betonie, zaleca się użycia mocnej młotowiertarki lub wiertarki udarowej. Oczywiście powinniśmy stosować odpowiednie wiertła do betonu, które najczęściej wykonane są z węglika spiekanego lub pokryte syntetycznym proszkiem diamentowym. Do najtrudniejszych zadań wykorzystywane są wiertła koronowe, które równie dobrze sprawdzą się podczas wiercenia w cegle, gresie czy gazobetonie.

Wynajem narzędzi budowlanych w Krawczyk Rental

Jeżeli planujesz wiercić w betonie, drewnie lub metalu, ale nie masz do tego odpowiednich narzędzi – sprawdź ofertę naszej wypożyczalni sprzętu budowlanego Krawczyk Rental w Bochni! Polecamy zarówno wynajem maszyn budowlanych, jak i sprzedaż tych produktów. Wypożyczysz u nas m.in. solidne młotowiertarki, wiertarko-wkrętarki i młoty wyburzeniowe. Wszystko co potrzebne jest na placu budowy, oferuje wypożyczalnia sprzętu budowlanego Bochnia – Krawczyk Rental.