skuwanie płytek podłogowych

Skuwanie płytek podłogowych czy ściennych to jeden z wielu etapów podczas gruntownych prac remontowych w domu lub mieszkaniu. Nie jest to zadanie szczególnie łatwe, ponieważ dobrze przyklejone płytki będą trwale trzymać się powierzchni. Z pewnością nie obejdzie się bez cięższego sprzętu – chyba, że zależy nam jedynie na skuciu samych płytek, bez zaschniętego kleju, wtedy wystarczą podstawowe narzędzia ręczne. Jak zabrać się za skuwanie płytek w domu lub mieszkaniu i w jaki sprzęt warto się wyposażyć? Omówimy te kwestie w dzisiejszym poradniku.

Jak się przygotować do skuwania płytek?

Zanim przystąpimy do działania, musimy nieco przygotować obszar roboczy – szczególnie wtedy, gdy remont wykonujemy w aktualnie użytkowanym i wyposażonym domu lub mieszkaniu. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że skuwanie płytek to zajęcie nie dość, że głośne, to w dodatku brudzące. Należy przygotować się na tumany kurzu, które bez odpowiedniego zabezpieczenia mogą dostawać się nie tylko do innych pomieszczeń, ale co gorsza również do naszych płuc. A zatem przed rozpoczęciem prac remontowych koniecznie zabezpieczmy podłogę przed spadającymi kawałkami płytek i suchego kleju (przydadzą się grube kartony, stary dywan lub płyta OSB), a dodatkowo załóżmy okulary ochronne (najlepiej szczelne gogle) oraz maskę przeciwpyłową.

Czym skuwać płytki?

Jeżeli chcemy wymienić jedną lub kilka płytek to najlepiej wykorzystać ręczne narzędzia, takie jak śrubokręt (do wybrania spoiny spomiędzy płytek), przecinak czy młotek. Jeżeli jednak czeka nas mało precyzyjna robota i musimy skuć cały rząd lub wszystkie płytki ze ściany, wtedy nie obejdzie się bez dobrego elektronarzędzia. Tutaj optymalnym wyborem będzie solidna młotowiertarka. Sprzęt tego typu posiada funkcję kucia, a więc pracy samego systemu udarowego bez obracania się narzędzia roboczego. Do młotowiertarki zakładamy oczywiście dopasowane dłuto i możemy przystąpić do skuwania. O ile jednak same płytki powinny dosyć szybko poddać się działaniu ciężkiego sprzętu, jak o wiele więcej zabawy czeka na nas przy skuwaniu kleju do płytek. Nietrudno wtedy o przypadkowe uszkodzenie ściany, więc trzeba to robić z wyczuciem.

Wypożycz solidną młotowiertarkę z Krawczyk Rental!

Jeżeli nie posiadasz dobrej młotowiertarki do skuwania płytek, wcale nie musisz decydować się na zakup tak drogiego sprzętu, Wystarczy, że wypożyczysz go na czas trwania remontu. Nasza wypożyczalnia sprzętu budowlanego w Bochni poleca nie tylko ciężki sprzęt do skuwania płytek, ale również profesjonalny sprzęt budowlany, przyczepki samochodowe, generatory prądu i wiele więcej różnego rodzaju sprzętu do domu i na budowę.